Moj profil

Jeste li znali zašto je dimljena paprika IN?

Dimljena paprika može «ozbiljno» promijeniti jelo koje pripremate. Pola žličice dati će laganu notu dima, dvije ili tri, će glavni sastojak učiniti sporednim.

Kad sam prije nekoliko dana upitala svog sina studenta, inače, strastvenog kuhara početnika, bez čega ne može zamisliti pripremu jela, odgovor je bio «dimljena paprika»! Objasnio mi je da je dodaje jajima, hamburgerima, krumpirima, riži.

Moram priznati da sam i sama počela obilno koristiti isti začin. Jako volim okus dima. Često mi riješi problem, kada kod kuće nemam ništa dimljeno, poput kobasica, sira, šunke, a treba mi zimsko toplo, duboko jelo.

U dužem dodiru s vrućom masnoćom mogla bi «izgoriti» i postati gorkasta, te velikim dijelom izgubiti miris i okus dima.

Paprika i dim su neodoljivi par. Dovoljno je setiti se ljetnog mirisa svježe paprike pečene u pećnici ili, još bolje, na otvorenoj vatri! Spremna je tek kad malo potamni ili, još bolje, kad izgori vanjska opna.

Dimljena paprika u prahu, koju negdje nazivaju i «španjolska paprika» ili španjolski «pimenton», dobiva se sušenjem paprika na dimu. Njezin okus ovisi o vrsti paprike, također i pikantnost. Kad budete isprobali više vrsta dimljene paprike, otkrit ćete da nisu sve iste, razlikuju se po intenzitetu okusa dima, ali i po svojim osnovnim karakteristikama, tj. o kojoj se paprici radi. Stupnj pikantnost ide od slatke do srednje pikantne. U Španjolskoj se često prodaje bez ambalaže, tako da svatko može, po vlastitom ukusu, pomiješati paprike različitog stupnja prikantnosti.

  Na njoj moramo zahvaliti Španjolcima, koji su prvi počeli dimiti plod biljke koju je Kolumbo donio iz Novog Svijeta. Izvorno je služila za začinjanje španjolske kobasice «chorizo», koja po boji podsjeća na naš kulen. Izrazito crvena boja i pikantnost «choriza» u potpunosti ovise o dimljenoj paprici. Španjolci je također koriste kod pripreme «paelle», te za mariniranje mesa za roštilj.

Dimljena paprika može «ozbiljno» promijeniti jelo koje pripremate. Pola žličice dati će jelu laganu notu dima, koji će se pomiješati s postojećim okusima i obogatiti ih. Dvije ili tri žličice mogu glavni sastojak učiniti sporednim igračem.      

Možemo je, bez izuzetaka, dodati svim mesnim jelima, naročito roštilju i paprikašu, ali i kod prženja, kod pripreme različitih jela od mljevenog mesa, sarmi.

Jaja također čine nevjerovatan par s dimljenom paprikom, od kuhanih, prženih, fritaja, sve do majoneze.

Umjesto cimeta i klinčića, (koje sam uvijek smatrala previše američkam varijantom), probajte je dodati buči, kako pečenoj, tako i u obliku guste juhe. Krumpir je također savršen domaćin. Pečen, pržen, kuhan, odlično se slaže s dimljenom paprikom, čak i onom najprikantnijom. Nemojte je dodavati za vrijeme pripreme, nego je pospite po već gotovom jelu.

Ako ste avanturistički tip možete probati sir s nekoliko zrnaca dimljene paprike ili salatu začinjenu uljem u koje smo emulzionirali pola žličice crvenog praha.

Kako koristiti dimljenu papriku?

Svakako je nemojte staviti na vruće ulje na početku pripreme jela, na primjer, dok dinstate luk. U dužem dodiru s vrlo vrućom masnoćom mogla bi «izgoriti» i postati gorkasta, osim što će se velikim dijelom izgubiti miris i okus dima. Dodavanjem na kraju priprema, sačuvati će svoju živu boju i okus. Također je možete pomiješati s toplom tekućinom poput vode ili juhe, te u tom obliku dodati jelu.

Jedini je izuzetak mariniranje, koje se obavlje prije toplinske obrade i gdje bez straha možete koristiti i veće količine paprike. Oprez s pikantnijim vrstama!  

I na kraju, kako bi vam što duže služila, držite ju u dobro zatvorenoj staklenci, na tamnom i suhom mjestu. I pomirite se da će vremenom, bez obzira na vašu pažnju, gubiti miris i okus dima.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.