Zdravo, osvežavajuće i smirujuće!
Botaničko ime biljke: Mentha x piperita L.;porodica LAMIACEAE-usnače
Izgled biljke:
Stabljika mente je četverobridna, gola, razgranjena u gornjem delu, visoka do 80 cm, s brojnim podzemnin i nadzemnim vrežama. Listovi su duguljasto jajoliki, nasuprotni, s grubo nazubljenim rubom, suženi u kratke peteljke. Cvetovi su sitni, bledorozi, sakupljeni u guste klasaste cvatove na vrhu stabljike.
Nana ili menta je jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka koja se koristi od davnina što u narodnoj medicini, što u kuvarskim specijalitetima, u obliku čaja, alkoholnih napitaka, konditorskim proizvodima...
U savremenoj medicini se nana koristi protiv mnogih bolova, tegoba, upala i infekcija, za pravljenje čajeva,pripremanje eteričnih ulja, lekova i kozmetičkih preparata.
Interesantno je da u našim krajevima za nanu ima dosta imena: bela nana, ljuta nana, metva, metvica, paprena metva, popova meta, crna nana..
Vrsta i podvrsta nane ima jako puno u našim krajevima se uglavnom mogu naći šumska menta, menta piperita ili ti pepermint menta,limun menta , vodena menta.Sve vrste su uglavnom veoma slične dele ih nijanse u obliku listova, boje i arome.
Menta sadrži mnogo korisnih sastojaka koji se koriste za spravljanje eteričnih ulja ili čajeva :mentol, limnopen, pinen, felandren, gvožđe...
Menta se najčešće koristi u sušenom stanju, i to najviše stablo, cvet i list. Koristi se kao dodatak jelima, za spremanje čajeva, za inhalaciju, za pravljenje eteričnih ulja, za kupke, spravljanje obloga i kao dodatak kozmetičkim preparatima.
Menta se ne sme kuvati ni u kom slučaju ni sušena ni sveža.Kuvanje guši aromu i uništava eterična ulja po kome je menta i poznata i na taj način ona gubi sva svoja korisna svojstva.
Menta deluje antiseptički, antibakteriski,antivirusno,umirujuće tako da je veoma efikasna u sprečavanju i lečenju raznih bolesti: akne, bolesti desni, bolesti usne duplje, bolesti zuba, bolesti diajnih organa,menopauza,gastritis,grčevi u želudcu,protiv mučnine, protiv povraćanja i gađenja,migrena, mamurluk, kožne infekcije, sinusi, zapušen nos.....
Nana je lako pristupačna u trgovinama se može naći dosta kozmetičkih preparata na bazi nane.
Prilikom branja i sušenja nane-mente treba uzimati biljke za koje ste potpuno sigurni da je nana; nana se lako razlikuje po specifičnom mirisu, jer ima dosta sličnih biljaka koje vam neće pomoći ni u kakvoj terapiji ali nemaju specifičan miris.
Sirup od mente
2l vode
1,5 kg šećera
1 limuntus(limunska kiselina 10g)
1-2 limuna
150 gr sveže pepermint mente
Vodu zagrejemo do ključanja sa šečerom.Isključimo vatru i ostavimo vodu da se koji minut ohladi .Mentu u obliku grančica sa listovima dobro operemo pod hladnom vodom,makazama usitnimo na manje delove, poređamo u dublji sud i prelijemo sa vrućom-toplom vodom i obavezno poklopimo da eterična ulja ne ispare.Kada se sirup ohladi da bude mlak odklopimo i ocedimo mentu gnječeći iz nje sok i bacamo je u sok sada ubacujemo 1 limuntus i sok 1 limuna pa sve procedimo kroz gazu i nalijemo u flaše koje držimo u frižideru.U naliven sirup u flaše možemo dodati još koju krišku limuna sa koje smo odstranili koricu i beli deo mesa i nekoliko svežih listova mente.Količina limuna je opcionalna u zavisnosti od ukusa.Sok služimo uz dodatak leda i limuna razređen po ukusu.Kao dekoraciju ivicu čaše možemo navlažiti i potopiti u kristal šećer , na ivicu čaše dodamo još i krišku limuna i list mente a u čašu nekoliko listova mente, nekoliko kockica leda i nekoliko kriški limuna.
:(Još nema komentara