Priprema blagdanskih slastica zahtjeva odabir nekoliko vrsta među mnoštvom recepata, kupovinu namirnica, vrijeme za pripremu slastica. Stoga nam svima itekako dobro dođu prijedlozi recepata za deserte koji mogu duže trajati. Višak takvih kolačića nakon Božića možete pospremiti i čuvati za novogodišnju noć, donosimo savjete kako kolačićima produžiti rok trajanja.
Savjeti za duže trajanje kolača
- Pravilno skladištenje: Koristite hermetičke posude ili limene kutije kako bi spriječili isušivanje ili upijanje mirisa.
- Odvojite različite vrste kolača: Suhe kolače držite odvojeno od onih s kremama kako ne bi izgubili teksturu.
- Koristite hladnjak: Kolači s kremom, čokoladom ili voćem duže će trajati u hladnjaku, ali ih obavezno stavite u dobro zatvorenu posudu.
- Izbjegavajte vlagu: Vlažna okolina može pokvariti teksturu i ukus kolača.
Božićni kolači pripremljeni unaprijed ne samo da štede vrijeme, već omogućuju da se u potpunosti posvetite uživanju u blagdanskim druženjima sa obitelji i prijateljima.
Muesli kuglof s bijelom glazurom, božićni kuglofići i brzi domaći panettone
Trajanje kuglofa i panettonea ovisi o njihovim sastojcima. Kuglof sa kremom, svježim voćem ili punjenjem treba potrošiti u roku od 2-3 dana i obavezno je čuvati ga u hladnjaku. Na sobnoj temperaturi kuglof i panettone mogu trajati 2-3 dana, zamotajte ih u prozirnu foliju ili stavite u hermetičku posudu. Na ovaj način zadržat će vlagu i ostati mekani. Držite ih na suhom i hladnom mjestu, dalje od direktnog sunčevog svjetla ili izvora topline. Kuglof i panettone sa glazurom, čokoladom ili svježim sastojcima čuvajte u hladnjaku. Zamotajte ih u foliju ili koristite kutiju za kolače kako biste spriječili upijanje mirisa iz hladnjaka. Prije posluživanja, ostavite kuglof ili panettone da se malo ugriju na sobnoj temperaturi za bolji ukus.
Klasični išleri, gingerbread keksići i čokoladna salama
Išleri i gingerbread keksići s punjenjem su delikatni kolačići koji mogu duže ostati svježi ako ih pravilno čuvate. Na sobnoj temperaturi mogu trajati 3-5 dana ako ih pravilno pohranite. Išleri i gingerbread keksići su najosjetljiviji na sušenje, kako bi ih zaštitili, obavezno ih čuvajte u dobro zatvorenoj kutiji ili posudi. Složite išlere i keksiće u hermetičku posudu tako da između slojeva stavite papir za pečenje. To će ih zaštititi od ljepljenja i pritiska. Pazite da ih ne slažete previše, kako bi ostali uredni i bez oštećenja.
Božićni kolači pripremljeni unaprijed ne samo da štede vrijeme, već omogućuju da se u potpunosti posvetite uživanju u blagdanskim druženjima sa obitelji i prijateljima
Ako je fil od maslaca, čokolade ili drugih lako kvarljivih sastojaka, čuvajte kolačiće u hladnjaku gdje mogu trajati i do deset dana. Posudu u koju ste ih pohranili zamotajte folijom, na taj ćete način spriječiti upijanje mirisa iz hladnjaka. Čokoladna salama može trajati 2-3 dana , ali samo ako je u hladnijem prostoru (ispod +20°C). Čokoladnu salamu zamotajte u prozirnu ili aluminijsku foliju kako biste je zaštitili od isušivanja i apsorpcije mirisa iz okoline. Narezanu salamu možete pojedinačno umotati ili složiti u hermetičku posudu s papirom za pečenje između slojeva. Idealno je držati čokoladnu salamu u hladnjaku. Ovako će ostati čvrsta, a maslac i čokolada neće omekšati. Prije serviranja, izvadite je na sobnu temperaturu 15-20 minuta kako bi se malo opustila i bila lakša za rezanje.
Čokoladni raspucanci, mini stollen poklončići
Čokoladni raspucanci su keksići koji se zbog svoje mekane teksture i posipa od šećera brzo suše ako nisu pravilno pohranjeni. Na sobnoj temperaturi mogu potrajati 5-7 dana, pri čemu trebaju biti spremljeni u hermetički zatvorenu kutiju. U kutiju dodajte komadić svježeg kruha ili papirnati ubrus natopljen s nekoliko kapi vode - na ovaj ćete način spriječiti sušenje raspucanaca. U hladnjaku mogu trajati i do 12 dana - zamotajte ih u prozirnu foliju ili koristite posudu s poklopcem kako bi izbjegli vlagu i gubitak ukusa.
Stollen je božićni kolač bogat suhim voćem, bademima i marcipanom, koji može trajati i do dva tjedna, a često je ukusniji što duže stoji. Nakon što se stollen potpuno ohladi, zamotajte ga u aluminijsku foliju ili papir za pečenje. Na taj način ćete spriječiti isušivanje i omogućiti da se arome razvijaju. Potrebno ga je čuvati na hladnom I suhom mjestu u limenoj kutiji za zaštitu od vlage. Ako je stollen punjen marcipanom, maslacem ili kandiranim voćem, duže će trajati u hladnjaku. Stavite ga u hermetički zatvorenu kutiju ili vrećicu.
Medovik i rozen torta
Medovik torta i rozen torta su poslastice koje s vremenom stajanja postaju čak i ukusnije jer kreme prožimaju kore. Međutim, da biste im produžili rok trajanja, ključno je pravilno čuvanje. Medovik torta napravljena je od medenih kora i kremastog fila na bazi vrhnja, šlaga ili maslaca, pa je sklona upijanju vlage i mirisa iz okoline. Na sobnoj temperaturi može trajati do jedan dan, u hladnjaku do pet dana. Zamotajte tortu prozirnom folijom ili je stavite u kutiju za torte kako biste je zaštitili od isušivanja i upijanja mirisa, pa pospremite u hladnjak. Prije serviranja, ostavite je 20-30 minuta na sobnoj temperaturi kako bi omekšala.
Rozen torta sa svojim tankim korama i filom (najčešće od oraha, čokolade ili karamele) dobro podnosi dugotrajno čuvanje. Na sobnoj temperaturi zamotana u foliju ili u hermetički zatvorenoj posudi može trajati do dva dana. Rozen torta se najbolje čuva u hladnjaku, čak do sedam dana, gdje će kore omekšati i lijepo se spojiti s filom.
:(Još nema komentara