Suve šljive imaju 3,5 puta veću kaloričnu vrednost od svežih. 5 suvih šljiva dnevno je preporučljivo za očuvanje zdravlja.
Sušenje šljiva je način konzervisanja poznat još od davnina. Egipćani su ga primenjivali pre više hiljada godina, izlaganjem raznih vrsta voća Suncu.
Kasnije, mogućnost prodaje ovakvog voća podstakla je proizvodjače šljiva da osmisle veštački način sušenja u većim količinama. U našim krajevima sušenje šljiva u uredjajima za sušenje radi se odavno, ovaj postupak se zove i dehidracija a osušeno voće dehidrirano.
Sušenjem, kalorična vrednost šljiva povećava se za tri ipo puta u odnosu na svež plod, tako da suve šljive nisu samo poslastica već i značajan izvor energije, namirnica od posebnog dijetalnog značaja.
Pune su vitamina i minerala, jedino je umanjen sadržaj vitamina C, koji se razlaže u procesu sušenja zbog visokih temperatura. Celuloza podstiče peristaltiku creva, a pektini doprinose zaštiti organizma od arterioskleroze. Visoko prisustvo kalijuma deluje na smanjenje krvnog pritiska.
Iako sadrže pristojnu količinu šećera, suve šljive su takođe prepune vlakana koja usporavaju apsorpciju šećera u krvotok.
One takođe uvećavaju količinu korisnih bakterija u crevima, što može da doprinese gubitku težine, a dokazano je da podstiču sitost.
Sadrže i bor, mineral koji je neophodan za izgradnju kostiju i mišića. Zato su preporučljive protiv osteoporoze.
Zbog toga što obiluju gvožđem, šljive su se pokazale i kao odličan saveznik lepote. Manjak gvoždja dovodi do pojave bora, linija na koži, i opadanja kose.
Odlične su za probavu, lekari čak preporučuju da se maloj deci, pa čak i bebama, daje blagi sok od suvih šljiva, koji eliminiše grčeve u stomaku i uspostavlja normalnu peristaltiku creva.
Potrebno je samo svakog dana pojesti 5 suvih šljiva za očuvanje zdravlja. Takodje od njih se može napraviti kompot, a mogu se dodati i u kolače, iseckane u neko fino testo.
:(Još nema komentara