Kako cjelokupna izvedba ovisi prije svega o čvrstim temeljima, priprema biskvita najčešće je među prvim slastičarskim koracima, a o njegovoj podatnosti ili rahlosti ovisi cjelokupan ishod slastice.
Pridržavamo li se osnovnih uputa za izradu biskvita, dobit ćemo ukusnu, jednostavnu i brzu podlogu za kolač. Međutim, nakon godina iskustva, domaćice su usavršile različite izvedbe i danas postoji niz varijacija, savjeta kako da uvijek, baš uvijek savršeno ispadne.
Biskvit ili sponge cake
Tradicionalni biskvit ili kako ga Britanci nazivaju sponge cake je naziv za tijesto za kolače koje datira iz doba renesanse i sadrži samo tri osnovna sastojka - brašno, jaja i šećer. Prilikom njegove pripreme bitno je bjelanjke odvojiti od žumanjka. I dok bjelanjke treba istući u čvrsti snijeg, žumanjci, šećer i vanilin šećer miješaju se dok ne postanu pjenasti i dok više nema tragova kristal šećera. Nakon što savladamo osnove, možemo nadograđivati svoje znanje, jer postoji više izvedbi, a samim time i više naziva, poput laganog francuskog biskvita ili pak talijanskog genoise biskvita koji se razlikuje po tome što se miksaju cijela jaja.
Snijeg ne pada daleko od biskvita
Želite li biti sigurni da je snijeg za biskvit dovoljno čvrst, okrenite posudu naopako i uvjerite se da ništa nije iscurilo iz posude. Želite li ubrzati postupak dobivanja čvrstog snijega, na pola miksanja dodajte malo soli. Snijeg od bjelanjaka dodaje se lopaticom, lagano i vrlo nježno kako bi biskvit bio prozračniji i mekši.
Osim čvrstog snijega od bjelanjaka, bitnu ulogu prilikom izrade biskvita ima i brašno. Glatko brašno rezultirat će savršeno spužvastim i rahlim biskvitom, dok će mu oštro dati elastičnost i kompaktnost potrebnu za oblikovanje rolada. Želite li zadovoljiti sve ukuse, onda slastičari iza kojih su kilometri izrađenih biskvita savjetuju da koristimo mješavinu glatkog i oštrog brašna u jednakim omjerima. Ali naravno, izbor je na svakome od nas, jer moramo u obzir uzeti za što je namijenjen kao i poznavanje vlastitih slastičarskih umijeća.
Osnovni biskvit - obična i čokoladna verzija
Ovisno koliko je teško jaje, toliko se dodaje brašna i šećera. Za sočniji biskvit savjetuje se dodatak 3 žlice ulja na jedno jaje. Varijanta s jogurtom daje rahli biskvit, ali uz napomenu da on nije prikladan za punjenje kremom.
Sastojci za jednostavan biskvit:
- 3 jaja
- 140 g šećera
- 1 Dolcela Vanilin šećer
- 200 g Glatkog brašna Podravka
- 1 Dolcela Prašak za pecivo
- prstohvat soli
- 100 ml ulja
- 100 ml mlijeka
Brašnu dodajte sol i prašak za pecivo pa promiješajte i po želji prosijte. Ako dodajete kakao, obavezno morate prosijati. Jaja, šećer i vanilin šećer pjenasto izmiješajte (mikserom). Smjesa mora biti gusta bez tragova kristala šećera pa umiješajte ulje i mlijeko. Uspite suhe sastojke i pomoću lopatice lagano promiješajte da dobijete homogenu smjesu bez grudica. Smjesu odmah izlijte u kalup za torte (Ø24 cm) obložen papirom za pečenje.
Pecite u pećnici prethodno zagrijanoj na 180 °C 30-35 minuta.
Ostavite ga u kalupu da se ohladi do pola (pritom će se odvojiti od stijenki), a zatim skinite kalup. Pričekajte da se biskvit ohladi do kraja prije daljnjeg postupka.
Savjet: Biskvit je prikladan da se prereže po pola i nadjene. Želite li napraviti tamni biskvit, tada u osnovnom receptu brašnu oduzmite 30 grama, a dodajte toliko kakaa u prahu.
Biskvitna rolada
Odlučite li se pripremiti biskvitnu roladu, tada lim obložite masnim papirom pri čemu je bitno da papir bude centimetar duži od stranice lima. Papir za pečenje dodatno namastite, a smjesu za tanki biskvit ravnomjerno izlijte kako bi pečeni biskvit bio iste debljine. Imajte na umu da ne smije biti prepečen jer se onda ne može saviti u roladu. Kada je tijesto pečeno, izvadite ga, odnosno preokrenite na papir za pečenje, a papir oprezno skinite s tijesta. Biskvit pomoću papira savijte i ostavite da se ohladi, jer ćete tako dobiti savršeno zarolanu, nježnu roladu koju možete pripremiti i bez brašna, koristeći kakao u prahu.
Savjeti za pečenje biskvita
Ponekad se i najboljima stvari mogu zakomplicirati i krenuti naopako. Zato ih pokušajte izbjeći s nekoliko korisnih savjeta:
- biskvitno tijesto mora se peći odmah nakon izrade, pridržavajući se uputa
- ako je u kolaču voće (ili komadići čokolade) ono će tijekom pečenja navlažiti kolač pa pazite da čačkalicu ubodete u mjesto gdje nema voća
- kako bi kolač bio sočniji, može se u sastojke dodati nekoliko žlica džema
- naribana jabuka jednostavnom će biskvitu dati sočnost
- za kolač bez glutena koristite škrobno brašno (Gussnel) ili rižino brašno
- suhi biskvit možete spasiti ako ga nakapate voćnim sirupom ili ohlađenom kavom začinjenom s nekoliko žlica likera
- čokoladu je lakše dodati u biskvitnu smjesu ako se prethodno otopi kao za ganache: natrganu ili nasjeckanu čokoladu prelijte vrelim slatkim vrhnjem i uz miješanje otopite
:(Još nema komentara