Opskrbite svoj organizam hranjivim tvarima na najbolji mogući način, maštovitim jelima od mladog zelenog povrća, lisnatim salatama, graškom, tikvicama, blitvom, špinatom, divljim šparogama…….
Ma tko ne voli špinat s jajima na oko, zelenu salatu s crnim uljem, juhicu od graška ili primjerice blitvu na lešo, jela koja često i s radošću spremamo na način naših baka i mama. No, kako proljetno zeleno povrće nije samo jako ukusno i hranjivo, već i jaaako svestrano možemo ga spremati i na druge maštovite načine.
Zeleno i sirovo, bonus za zdravlje!
Kako će od sirovog, termički neobrađenog zelenog povrća profitirat i naše nepce i naše zdravlje, iskoristite „zeleni val“ i obogatite svoj jelovnik zelenim i hrskavim izvornim okusima. Stoga, dajte mašti na volju te svoje omiljene lisnate salate, „pojačate“ i drugim zelenim povrćem, keljem, špinatom, blitvom, divljim šparogama i brokulom, od kojeg neke poput špinata svakako kušajte i u novoj, salatnoj varijaciji
K tome, salate, posebno rikolu i potočarku, ali i špinat i mladi luk, nesebično, u sirovom obliku dodajte pizzama, sendvičima, rižotima, te primjerice krem juhama.
Proljetno zelenilo iskoristite i za pripremu savršenih sirovih malih jela i napitaka, pa primjerice rikolu iskoristite za zeleni pesto, a od špinata smućkajte čašu punu okusa i zdravlja, zeleni smoothie. Svoj svakodnevni jelovnik obogatite i slasnim i zdravim sirovim tikvicama, koje možete servirati marinirane ili pretvorene u neobične „špagete“.
Zelena klasika na nov način!
Kako je zeleno povrće savršeno za brojna jela, juhe, variva i složence, koja su oduvijek na našim tanjurima, razveselite se i nekom novom kuhanom kreacijom. Primjerice, umjesto da je servirate na lešo, od blitve skuhajte posebnu krem juhu, pire od krumpira zamijenite zelenom varijacijom, pireom od graška, a listove mladog kelja iskoristite za egzotični kulinarski doživljaj.
Uz svima omiljenu fritaju od divljih šparoga, jestive vjesnike proljeća spremite i na ne tako uobičajen način u „škartocu“, a, hrskavost i boju cvjetića brokule, (ali i ostalog mladog zelenog povrća) sačuvajte „blanširanjem“ i oplemenite vegetom i đumbirom. Osim, blanširanjem, boju, hrskavost, ali i hranjive sastojke zelenog povrća možete sačuvati i malim trikovima, pa prilikom kuhanja grašku dodajte malo šećera, brokuli malo octa, a špinatu i kelju, malo natrona (otprilike 1 čajna žličica na 1 l vode!).
:(Još nema komentara