"Na kapiji raja stoji da je dete Sunce sveta , u kosmosu ne postoji nista lepse od deteta" Prof.Dr M. Mladenovic
Proslo je devet meseci slatkog iscekivanja i malo bice , sva vasa radost , doslo je na svet. Sada ste okupirani njegovim rastom , razvojem, napretkom. Verovatno vam se brojna pitanja bez odgovora neprestano vrte po glavi. Slusate dobronamerne i one druge savete , pokusavate da dodjete do sopstvenog odgovora na neka , ali to ne polazi uvek za rukom , zar ne?
U jednom tako osetljivom stanju za svaku zenu , kao sto su dani nakon porodjaja , tesko se nalazi vreme za sebe , za sopstvene potrebe , jer vecina majki i ne razmislja o njima . Savladane umorom neprospavanih noci , cucli , flasica , pelena … vecina zena razmislja samo o trenucima odmora koje moze sebi priustiti za koji minut duze spavanje . Hronicni nedostatak sna koji se sa uzrastom bebe samo povecava , jos vise vas udaljuje od brige za sebe .
Nega nakon porodjaja podjednako je vazna kao i nega u trudnoci. Ali o nezi trudnice postoje brojne informacije , one i medjusobno razmenjuju iskustva , tu su i saveti lekara koji kontrolise trudnocu, ali za period posle porodjaja manje je informacija o nezi majke kojoj je svakako u tom posebnom stanju neophodno.
Uz izbalansiranu i pravilnu ishranu zena u proseku u trudnoci dobije od 9 do 14 kg. To se smatra uobicajenim porastom telesne tezine , ali kako se osloboditi viska kilograma kada se trudnoca zavrsi?
U tom periodu mnoge se zene suocavaju sa razlicitim zdravstvenim problemima , depresijom posle porodjaja , opstipacijom , hemoroidima , anemijom ( nedostatkom gvozdja I smanjenim bojem eritrocita – crvenih krvnih zrnaca )…i slicno. Pravo je vreme da se pomognete ishranom i da svom telu prilagodite to pogonsko gorivo kako biste zdravo prosli kroz period oporavka . Postoji neko univerzalno misljenje da to vreme iznosi 6 nedelja te da se posle toga nase telo brze vraca na predjasnje stanje . Takodje strucnjaci se slazu u tome da gubitak telesne tezine treba da bude postepen te da posto su se suvisni kilogrami nakupljali tokom devet meseci , toliko treba da traje i njihov gubitak . Ovo se naravno odnosi na one zene koje su dobile onaj prosecan broj kilograma . Sta je sa svim ostalima , sa onima koje su poslusno jeduci za dvoje devet mesici dobile 20 , 30 I vise kilogramma ?! Da lI ce linearnom progresijom racunato njihov gubitak suvisnih kilograma trajati nekoliko godina? Naravno da nece.
Kao sto je svaka trudnoca osobena , tako se I period oporavka posle porodjaja razlikuje od zene do zene. Slike zategnutih stomaka I butina poznatih porodilja koje bleste na naslovnim stranama svakako ne doprinose samopouzdanju “obicnih” majki. Sta vise , gledajuci ih kako se posle samo mesec dana pojavljuju u javnosti kao da nisu ni rodile , vecina zena osetice depresivno raspolozenje , jer sam pogled u ogledalo otkrice brojne nesavrsenosti. Ali to nije razlog za neraspolozenje!!!!
Pravilna ishrana omoguci ce vam da vase telo dobije dovoljno energije da savlada sve materinske obaveze , da svome detetu obezbedite kvalitetno mleko ukoliko dojite , da se vase sve telesne funkcije vrate u dogledno vreme na predjasnji nivo. Takodje , izbalansirana ishrana resice vas svih pomenutih zdravstvenih tegoba koje prate ovaj period.
Kao I u trudnoci , I u period posle porodja vazan je dovoljan kalorijski unos , dovoljan broj obroka I pravilan odabir namirnica.
Univerzalno je misljenje i stav da je majcino mleko najbolja hrana za svako novorodjence . Imajte na umu da ako dojite svoju bebu, svojim nacinom ishrane direktno uticete na hranu svog deteta.
Retko cete dobiti pravi savet kako npr ishranom da povecate kolicinu mleka kojim dojite bebu. Na raznim forumima procitala sam mnoga iskustva zena koje su to pokusale na razlicite nacine , pa opet I protiv saveta lekara neke od njih se okretale farmakoterapiji (lekovima), baz zato sto je njihov ucinak vidljiv odmah , dok sa alternativom treba pricekati na rezultate. Retko ce vam ko reci da postoji reciprocna veza malokrvnosti I smanjene kolicine lucenja mleka, da se laktacija (produkcija mleka) razvija iz dana u dan…
Porodilje koje doje svoju bebu treba da imaju povecan kalorijski unos za nekih 300 do 500 kcal dnevno. Suprotno , majke koje ne doje mogu za oko 500 kcal na dan smanjiti svoj unos. Ne treba zaboraviti da raspored obroka treba biti pravilan (3 obroka I 3 uzine) kako bi se potakao metabolizam ali I smanjio osecaj gladi , veliki neprijatelj gubitka kilograma . O izboru namirnica takodje treba voditi racuna , da su sveze , kvalitetne , bez dodatih konzervanasa I aditiva . Treba izbegavati napitke sa kofeinom , alkohol , duvan , droge I uzimanje lekova bez konsultacije sa lekarom.
A sta je sa vasom tezinom? Iz porodilista ste izasli sa nekih desetak kilograma manje. Ostali suvisni kilogrami ostali na razlicitim delovima tela . Potrebno je prvo da se naviknete na svoj novi izgled I da napravite plan kako da se vratite u predjasnju formu. Dobro je poznato da visak kilograma izrazen u talozenju masti nastaje zbog disbalansa izmedju kalorijsko unosa I potrosnje. Tu ne smemo zanemariti ni veliki uticaj hormona tokom trudnoce cije je pojacano dejstvo prestalo te ostavlja posledice na kozu kosu nokte I vase raspolozenje, ali I apetit.
Elem , da biste se resili viska kilograma potreban vam je plan ishrane I jasan cilj. Sada se postavlja jos jedno bitno pitanje , kada je pravo vreme za pocetak fizicke aktivnosti t.j. za povecanje potrosnje unetih kalorija. Svaka majka izlozena je povecanom fizikom naporu zbog nege deteta , ali sa pravim treningom treba sacekati. Ukoliko je porodjaj zavrsen operativnim putem (carskim rezom ) moracete da sacekate da se telo oporavi od operacije, da sve unutrasnje strukture potpuno zacele, jer prilikom sekcije dolazi do hirurske trauma , t.j. presecanja svih struktura trbusnog zida. Kod prirodnog porodjaja sa vezbanjem , naravno postepenim mozete krenuti vec nakon 3 meseca od porodjaja , dok posle carskog reza savet je da se saceka 6 meseci pa onda krene sa treningom. U pocetku se svakako preporucuju setnje sa bebom , kasnije yoga pa tek onda kardi program, aerobic I slicno . Plivanje se takodje preporucuje zbog aktivacije vecine misica tela I za mnoge zene moze biti trening izbora . Sve ovo podrazumeva da ste se vec organizovali kako da odvojite vreme za vebanje. Takodje razmislite da na pocetku u lagani trening ukljucite I bebu kao I ostake clanove porodice , da to bude kvalitetno provedeno zajednicko vreme .
Sto se tice ishrane vazno je da je prilagodite svom ukusu. Ukoliko mislite da vam priprema obroka posebno za sebe trazi suvise vremena pokusajte da nov nacin ishrane prilagodite svima u porodici. Vecima majki je jedina osoba zaduzena za pripremu hrane u domacinstvu pa s tim lakes odustaje od pripreme obroka samo za sebe , vec se koristi raznim “trikovima” : preskakanjem obroka , grisinama umesto uzine , obrokom decje hrane itd.
Vazan je dovoljan unos vih hranljivih tvari : Ugljikohidrata (slozenih pre svih), proteina , masti , vitamina , mineral I naravno vode. Posebno kod anemije treba obratiti paznju na namirnice koje sadrze gvozdje , kod dojenja na dovoljan unos kalcijuma kako ne biste trosili sopstvene zalihe , dojilji dnevno treba oko 1000 mg kalcijuma što je količina iz tri veće šolje mleka.
Ne zanemarujte upotrebu hleba i žitarica.Neka vam žitarice budu osnova obroka (jedite integralni pirinač, pahuljice, ...) sprečiće pojavu zatvora;
Unošenje veće količine vlaknastog povrća svakako će pomoći regulisanju stolice.Hrana bogata vlaknima su jabuke, breskve, borovnice, brokoli, kupus, sveža šargarepa, spanać, karfiol, tikvice, grašak, pasulj. Takođe treba uzimati integralni hleb, sveže voće i povrće. Treba izbegavati hranu kap što su sladoled, sir, čips, pice itd.
Sok od suvih šljiva ili kuvane suve šljive, odlična su pomoć kod zatvora. Uzimanje dovoljne količine tečnosti je vrlo bitno, naročito ako se unose sokovi od voća i povrća, bistre supe.
Unos masti treba da bude zadovoljen unosom slozenih polinezasicenih masnih kiselina (tzv omega3, omega6 I omega9 masnih kiselina). vodite računa i o unosu skrivenih masti i šećera u namirnicama kao što je slanina, puter, pržena i pohovana hrana, gazirani napitci, light proizvodi. Unos ugljenih hidrata treba da vam obezbedi dovoljno energije , te se preporucuju slozeni ugljikohidrati , dok proste secere treba izbegavati. Unosom proteina biljnog I zivotinjskog porekla obezbedjujemo optimalan gradivni material nasem telu , spori ali dugotrajni izvor energije I adekvatnu zastitu (imunitet). Meso i ribu jedite bareno ili pečeno u rerni ili roštilju (obezbediće odgovarajuću količinu proteina, vitamina B6, B12, gvožđa i cinka preko potrebnih u periodu dojenja)
Kod porodilja, kao posledica loše ishrane (preskakanja obroka, prejedanja,...), umora ili stresa, često dolazi do povećanja telesne mase.
Obavezno doručkujte - obezbeđuje odličan energetski start za dnevne aktivnosti i pomaže da se unete kalorije brže sagorevaju nego kada preskačete obroke;
Jedite raznovrsnu hranu - različiti mirisi i ukusi prelaze i u mleko - pomoći će vašoj bebi da lakše prihvati čvrstu hranu;
Svakodnevno koristite sveže voće i povrće (sadrže neophodne minerale i vitamine, daju duži osećaj sitosti,...);
Koristite mleko i mlečne proizvode sa smanjenim procentom masnoće (izbegavajte kajmak i zrele punomasne sireve);Izbegavajte slatku i masnu hranu Izbegavajte sokove sa dodatkom šećera (gazirane, sirupe,...);Koštunjavo voće (orah, lešnik, badem,...) koristite u veoma malim količinama.
Uz adekvatnu izbalansiranu ishranu obezbedicete sebi (I svojoj bebi ) dobro zdravlje , odlicnu formu I naravno dobro raspolozenje uz osmeh zadovoljstva na licu.
:(Još nema komentara