Morske dubine donose pregršt ideja za zdrave i lagane ljetne recepte s tjesteninom. Savršeno ukusno jelo nakon kojeg ćete doslovno polizat prste ,pripremljeno za svega 20-tak minuta.Uživajte ❀ヅ❤♫ :)
Morske dubine donose pregršt ideja za zdrave i lagane ljetne recepte s tjesteninom. Savršeno ukusno jelo nakon kojeg ćete doslovno polizat prste ,pripremljeno za svega 20-tak minuta.Uživajte ❀ヅ❤♫ :)
Sastojci
Priprema
Dagnje ili mušule su morske školjke sastavljene od dvije crne ljušture povezane obručem unutar koje se nalazi jestivo ‘meso’.Samonikle dagnje žive u grozdovima i obično se mogu naći na podvodnim grebenima uz istočnu obalu Jadrana, mnogo češće su dostupne one iz uzgajališta.
Obje vrste dagnji su potpuno sigurne za konzumaciju, razlikuju se po boji mesa nakon termičke obrade. Divlja dagnja ima plod prljavobijele boje, a ona uzgojena ima žuto-narančasto meso.
Među poznatijim uzgajalištima dagnji su Novigradsko more, Limski kanal, Šibenski zaljev i Pulski zaljev gdje se u sezoni proda nekoliko stotina kilograma ove školjke po danu.
Vrlo su hranjiva namirnica jer stotinu grama jestivog dijela svježih dagnji sadrži oko 12 posto proteina, te značajne količine omega 3 masnih kiselina koje štite rad srca i krvožilnog sustava.Dobar su izvor željeza, fosfora i selena, a sadrže i folnu kiselinu, kalcij, jod te natrij. Imaju od 50 do 80 kalorija (na 100 grama), pa se smatraju i niskokaloričnom namirnicom.
Povrh svega relativno su jeftine, te iznimno fleksibilne u kuhinji – mogu se grilati, kuhati ili jesti sirove u kombinaciji s malo limuna i začina.
Svježe dagnje najbolje je kupiti u ribarnici ili trgovinama s dobrim rashladnim uređajima, a birati školjke čija je ljuštura zatvorena.Ako je ljuštura malkice otvorena, pokušajte je kažiprstom i palcem stisnuti. Ako se ljuštura ne zatvara, nemojte je kupiti, niti je kuhati jer je riječ o staroj školjci.
Ako ih ne planirate iskoristiti odmah nakon kupovine, stavite ih u mokru krpu ili novinski papir, pa položite na neko hladno mjesto. Tako mogu stajati oko 24 sata.
Čišćenje dagnje
Dagnje stavite u hladnu i posoljenu vodu na dvadesetak minuta. Svaku primite u ruku, i provjerite njihovo stanje. Četkicom ili nožem ostružite ljušture kako bi odstanili nečistoće s njene površine.
Nožićem izvucite ‘bradu’ sa spoja ljušture kojom je bila priljepljena za druge školjke ili greben.
Kuhanje sa svježim školjkama je lako, jer se namirnica termički obrađuje u ljušturi, a gotova je kad se stranice iste počinju otvarati.
Špagete skuhajte u posoljenoj kipućoj vodi.
Dagnje stavite u zagrijani lonac.
Poklopite i tresite 1-2 minute.
Kad se školjke počnu otvarati dodajte sjeckani češnjak i maslinovo ulje.
Kratko podinstajte, podlijte bijelim vinom i kuhajte dok se vino reducira.
Dodajte koncentrat rajčicu, passatu , krušne mrvice.Prokuhajte.
U tanjure stavite špagete, prelijte dagnjama,
pospite sjeckanim peršinom . Poslužite.
Posluživanje
Dobar tek !
Kako je tebi ispao recept?
17