Iako kod nas nije vrijeme borovnicama, pronađu se u trgovinama iz nekih zemalja gdje je njihova berba u tijeku - ove iz Perua. Iskoristila sam ih u kolaču za mog dijabetičara. Odličan je - prija i onima koji nemaju zdravstvenih problema te vrste.
Iako kod nas nije vrijeme borovnicama, pronađu se u trgovinama iz nekih zemalja gdje je njihova berba u tijeku - ove iz Perua. Iskoristila sam ih u kolaču za mog dijabetičara. Odličan je - prija i onima koji nemaju zdravstvenih problema te vrste.
Sastojci
Priprema
Bademovo brašno možete i sami napraviti - neoguljene bademe stavite u posudu, prelite kipućom vodom i ostavite da odstoji nekih 10-tak minuta. Ocijedite vodu i ogulite bademe, te ih ostavite da se osuše. Tada ih izblendajte u brašno - pazite da ne pretjerate u blendanju, pa umjesto brašna ne dobijete maslac.
U posudi pomiješajte suhe sastojke - pirovo i bademovo brašno, prašak za pecivo, sol i cimet.
U drugoj posudi izmješajte jaja, pa dodajte ksilitol, kokosovo ulje i sok od naranče. Mješajte dok se ne povežu svi sastojci.
Polako u tu smjesu dodajte suhe sastojke i mješajte dok ne dobijete gustu smjesu.
U kalup za pečenje (35x18) premjestite smjesu, gore posložite borovnice i pecite na 180 °C oko 25 minuta.
Ksilitol ili brezin šećer
Prirodni šećer koji se dobiva od kore breze, zdrava je alternativa za običan šećer. Samo okusom i izgledom podsjeća na običan šećer, ali ništa više.
Ksilitol ima dvaput manje kalorija, nizak glikemijski indeks, dobro opskrbljuje organizam energijom, čuva zube, kosti, kožu i probavni sustav.
"Jeste li znali da zdrava zamjena za šećer može smanjiti rizik od oštećenja zuba za čak 30-80%?
Brezin šećer doslovno izgladnjuje štetne bakterije u ustima, jer se one nemaju čime hraniti (njihovo je “gorivo” glukoza, ali ne i ksilitol).
Kod djece ovaj zaslađivač smanjuje i pojavu upale uha.
Osim toga, potiče rad “dobrih” bakterija u crijevima pa se smatra i prebiotikom.
Ima i antigljivično djelovanje.
Idealan je za one koji se bore s kandidom jer sprečava prianjanje ove gljivice za stijenke crijeva (riječ je o gljivici koja može oslabiti imunosni sustav i tako ugroziti zdravlje cijelog organizma).
Ako ste u zrelijim godinama, upotreba ksilitola može vam pomoći i u očuvanju zdravlja kostiju.
Budući da potiče apsorpciju kalcija iz probavnog sustava, dobro je sredstvo u borbi protiv osteoporoze.
Neka su istraživanja pokazala i da potiče proizvodnju kolagena, pridonoseći tako mladolikom izgledu kože.
Zahvaljujući zdravstvenim prednostima, mogu ga koristiti i trudnice, dijabetičari i pretile osobe.
Ksilitol sadrži gotovo dvaput manje kalorija od bijelog šećera.
Glikemijski indeks, koji pokazuje kako neka namirnica nakon konzumacije djeluje na razinu glukoze u krvi i lučenje inzulina, kod ksilitola je vrlo nizak (GI običnog šećera je 68, dok je kod ksilitola samo 7).
To znači da ksilitol ne podiže brzo razinu šećera u krvi što ga čini idealnim zaslađivačem za dijabetičare, ali i za sportaše kojima duže vrijeme osigurava potrebnu energiju. "
Kako je tebi ispao recept?
3