Evo jos fora i fazona od mene
Da se ne bi pitali odakle mi sve ovo…nesto sam imala u mojoj svescici,nesto sam ubacila iz mog licnog iskustva,nesto sam prepisala iz novina,nesto sam pronasla po netu i eto…zelim to sve da podelim sa vama:))
Evo jos fora i fazona od mene
Da se ne bi pitali odakle mi sve ovo…nesto sam imala u mojoj svescici,nesto sam ubacila iz mog licnog iskustva,nesto sam prepisala iz novina,nesto sam pronasla po netu i eto…zelim to sve da podelim sa vama:))
Sastojci
Priprema
ISECKANI LIK PRI DINSTANJU BRŽE ĆE OMEKŠATI I RAVNOMERNO PORUMENETI – Ako se u toku dinstanja pospe malom količinom šećera.
RIBA SE PRILIKOM KUVANJA NEĆE RASPASTI – Ako je spustimo u mlaku vodu i kuvamo na slaboj vatri.
_ŽELATIN ZA KOLAČE_ – Treba držati oko 15 minuta u hladnoj vodi pa tek onda, dobro oceđen, staviti na vatru da se otopi pazeći da ne provri.
PIVO – ZAMENA ZA KVASAC – Pivo može odlično da zameni kvasac. Izmešati malo piva sa odgovarajućom količinom brašna, staviti na toplo mesto i čekati da se nadigne.
PRIBOR ZA JELO BIĆE BLISTAV – Ako ga stavimo da vri u vodi u kojoj se kuvao krompir.
PERŠUN (začin koji sadrži najviše vitamina)- Nikada ne kuvati zajedno sa namirnicama. Tek kada je jelo gotovo posuti ga sitno iseckanim peršunovim listom.
TVRDO KUVANO JAJE LAKŠE ĆE SE OLJUŠTITI – Ako u vodu u kojoj se kuva dodamo jednu kašiku sirćeta.
PRŽENI KROMPIR NEĆE OMEKŠATI – Držati ga u plastičnoj kesi u prostoru za led.
SIR ĆE SE LAKŠE RENDATI – Ako se pre stavi četvrt sata u friz.
ZAMRZNUTO LISNATO TESTO – Ne valja premesiti niti ponovo zamrzavati.
TVRDI SIREVI NEĆE SE OSUŠITI – Ako se zaviju u čist salvet umočen u slanu vodu ili razblaženo sirće, pa oceđen. Zatim ga staviti u plastičnu kutiju koja se dobro zatvori, a pored njega dve kocke šećera. Kutija se stavi u frižider. Ove dve kocke šećera treba menjati svaki dan.
JELA KOJA SE OTKLOPLJENA PEKU U PEĆNICI NEĆE BITI PO POVRŠINI TVRDA I SUVA /meso, musaka, đuveč/ – Ako se u pećnicu stavi i neki manji sud sa vodom.
AKO RIBU ODMRZAVAMO U MLEKU – Izgubiće ukus zamrznute ribe i povratiće svu svežinu.
RIBA ĆE SE LAKO OČISTITI OD KRLJUŠTI – Ako se prvo istrlja vinskim sirćetom.
RUKE ĆE SE OSLOBODITI MIRISA RIBE – Ako se protrljaju slanom vodom ili vodom kojoj se doda malo sirćeta.
_ŠNICLE SE NEĆE LEPITI JEDNA UZ DRUGU_ – Ako se zaviju u rolne pre nego što se stave u frižider.
AKO HOĆEMO DA OMEKŠAM0 KOMAD MESA – Premazaćemo ga sa svake strane mešavinom sirćeta i maslinovog ulja i ostaviti da stoji dva sata.
_ŠARGAREPA ĆE SAČUVATI SVEŽINU_ – Ako joj se odmah odseče drska koja apsorbuje vodu, suši je i omekšava.
SIR SE LAKO I JEDNAKO SEČE – Ako se malo zagreje oštrica noža.
PILE PEČENO NA ROŠTILJU BIĆE UKUSNIJE – Ako se prethodno kratko vreme drži nad plamenom gasnog štednjaka. Može se umesto toga oprljiti i zapaljenim novinama.
KAD PRAVIMO SLADOLED – Neće se na njegovoj površini stvoriti iglice leda, ako u smesu koju smrzavamo stavimo nekoliko kapi limuna.
SVEŽA RIBA MOŽE SE BEZBEDNO SAČUVATI U FRIŽIDERU 24 ČASA – Ako se pre toga malo opere, pospe krupnom solju i uvije u kuhinjsku krpu umočenu u razblaženo sirće, pa sve uvije u suvu krpu i stavi u frižider. Pre upotrebe, mora se pažljivo oprati i osušiti suvom krpom.
AKO SE SLUČAJNO USPE VIŠE SIRĆETA U PRELIV ZA SALATU – Staviti komad sredine hleba i malo sačekati da on upije višak sirćeta.
SUNĐERASTE KRPE I SUNĐERE ZA PRANJE POSUĐA – Treba: povremeno prokuvati u vodi u kojoj se doda deterdžent.
KROMPIR ZA KNEDLE ILI PIRE NEĆE IMATI GRUDVICE – Još vruć propasira kroz mašinu za mlevenje mesa ili kroz presu za krompir.
AKO SU STAKLENE BOCE ZAPRLJANE IZNUTRA – Staviti 1/4 l vinskog sirćeta u bocu i dodati smrvljene ljuske od jajeta i tu smesu ostaviti najmanje 5 sati u boci, promućkati s vremena na vreme, a nakon toga isprati.
DA BI SE SA GLINENIH TANJIRA, ZDJELA I POSUDA UKLONIO NEUGODAN MIRIS JELA – Glineno suđe staviti u posudu s vodom, u koju se stavi i nekoliko kora krompira. Kuvati na laganoj vatri. Taj postupak ponavljati svakih nekoliko meseci.
PRE PODGREVANJA PIRINČA – Pre stavljanja na vatru, sipati nekoliko kapi mleka.
JELA KUVANA U ALUMINIJSKOM POSUĐU – Posle kuvanja se moraju preručiti u druge posude.
PRI PRIPREMANJU KNEDLI, ILI NEKOG DRUGOG SMRZNUTOG TESTA – U vodu za kuvanje dodati malo ulja, pa se neće lepiti jedna za drugu.
SMRZNUTE RIBE PRE UPOTREBE – Nikako se ne smeju potpuno odmrznuti, jer stajanjem na vazduhu gube od svog kvaliteta, a nisu pogodne ni za pripremanje. Zato ih treba odmrznuti tek toliko, da, ako su prilepljene jedna za drugu, mogu da se odvoje.
PRI ČIŠĆENJU PEĆNICE – Koristiti sodu bikarbonu, koja omogućava da se lakše otklone naslage masnoće.
TEMPERATURA U ZAMRZIVAČU – Kupiti termometar i pričvrstiti ga na gornju ivicu korpe, kako bi se kontrolisala temperatura pri svakom otvaranju zamrzivača. Neophodno je da temperatura bude najmanje -18°C /minus 18°C/. Temperature ispod -18 °C nisu pogodne za čuvanje zamrznutih namirnica. Temperatura zamrzivača se reguliše pomoću dugmeta termostata
PEČURKE PRE ZAMRZAVANJA BLANŠIRATI /malo obariti/ – Jer ako se zamrznu sirove, mogu posle izvesnog vremena postati gorke i neupotrebljive.
PEČENJE ISEĆI – Tek kada se meso dobro prohladi. Ako se seče vrelo, pečenje naglo ispusti sok, osuši se i nije više ukusno.
TIGANJ U KOME SE PRŽILA RIBA – Obrisati novinskim papirom i oprati sirćetom – tada će neugodan miris brzo nestati.
KARFIOL ĆE OSTATI BEO I POSLE KUVANJA – Ako se stavi u lonac, tako da sav ogrezne u vodi.
AKO JE DNO SUDA “ZAGORELO – Staviti u njega šaku soli i vodu i staviti na štednjak da ključa neko vreme, a zatim oprati.
ZA VREME KUVANJA DŽEM NEĆE PRSKATI PO ŠTEDNJAKU – Ako se prethodno ušpinuje šećer, pa tek onda stavi voće.
NEĆE SE ŠIRITI NEPRIJATAN MIRIS OD PRŽENJA RIBE I BIĆE UKUSNIJA – Ako se u ulje u kome se prži stavi listić peršuna.
EMAJL NA ŠPORETU – Nikada ne čistiti deterdžentom ili vimom, već sapunicom.
TORTE I DRUGI FILOVANI KOLAČI LAKŠE I BRŽE ĆE SE SEĆI – Ako se drže u frižideru i dobro se stegnu, a zatim, pre svakog reza, nož zamočite u ključalu vodu.
AKO OD BELANCA NE MOŽE DA SE ULUPA ČVRST SNEG – Dodati lm malo soli. Ako i to ne pomaže sipati malo šećera u prahu i nekoliko kapi limunovog soka.
DA KRISTALNE ČAŠE DOBIJU SJAJ – Obrisati ih krpom nakvašenom u sirće, a potom ih isprati mlakom vodom.
PITE OD VOĆA – Pripremati s uljem, jer se ulje ne steže kao mast.
LUK ĆE IMATI BOLJI UKUS – Ako se pre prženja malo prokuva u vreloj vodi.
MAŠINA ZA MLEVENJE MESA LAKŠE SE OČISTI – Ako se posle upotrebe samelje kora hleba.
SVE O MESU – Meso odmah odvojiti od koske. Duboko zamrznuto meso odmrzavati u hladnoj vodi. Da bi dobilo, rumenu boju kod pohovanja, u mrvice /prezle/ treba staviti malo istruganog sira, najbolje parmezana. Meso iz supe ili čorbe treba preliti toplom vodom, da se njegova belančevina ne bi zgrušala i izgubila hranljivost. A pečeno meso treba servirati u zagrejanom tanjiru, jer tako bolje sačuva ukus.
PIRINAČ KOJI SE PRILIKOM KUVANJA SUVIŠNE ZGUSNUO – Skinuti sa štednjaka, dodati mu nekoliko kapi limunovog soka, sve dobro promešati i nastaviti sa kuvanje, ali na slabijoj vatri.
ZELENO POVRĆE KUVATI – Kuvati samo u emajliranom posuđu, jer u aluminijskom potamni i promeni ukus.
SUVIŠNA MASNOĆA IZ SUPE ODSTRANIĆE SE – Ako u supu stavimo nekoliko kockica leda, koje brzo izvaditi da se ne bi led otopio.
_ŠAKE TAMNE OD ČIŠĆENJA RAZNOG POVRĆA_ – Limunom a mogu se trljati i talogom crne kafe.
DA SE POVRŠINA ŠTEDNJAKA NE IZMASTI – UPRLJA – Čitavu površinu štednjaka pokriti aluminijskom folijom, koja se iseče oko ringli, ali tako da poklopi njihove ivice.
MASNOĆA SA PLINSKOG ŠTEDNJAKA SKINUĆE SE – Sunđerom na koji se sipa malo alkoholnog sirćeta, a potom ispere vlažnom sunđerastom krpom.
_POSUĐE KOJE NIJE MNOGO MASNO- – Može se oprati samo u toploj vodi kojoj se doda kašika soli.
_MARGARIN IZVAĐEN IZ FRIŽIDERA LAKŠE ĆE SE UMUTITI- – Ako se izdrobi kašikom i stavi u posudu prethodno ispranu vrelom vodom. Ne zagrevati ga na štednjaku, jer na visokoj temperaturi menja ukus.
MLEVENO MESO – Ne sme nikada da stoji u zamrzivaču, pa ga treba upotrebiti odmah posle mlevenja ili kupovine.
SPANAĆ JE NAJPREPOROČLJIVIJE – Jesti kao salatu. Dakle, obariti mlade i nežne listiće, odstraniti peteljke, oprati pod mlazom vode i staviti u sirće pomešano sa uljem ili, jednostavno preliti jogurtom. Ako se priprema na klasičan način spanać barenjem gubi veoma mnogo hranljivih sastojaka. Zbog toga se preporučuje barenje na pari i neposredno korišćenje.
_ŠNICLE KOJE SE POHUJU PRE NEGO SE SPUSTE NA ZAGREJANO ULJE_ – Uvek lagano otresti, jer će mrvice koje su otpale sa mesa brzo izgoreti i dobiti gorak ukus.
POSLE DODAVANJA VINA – Jelo se vise ne sme kuvati već se samo može zagrejati na laganoj vatri.
TESTO ZA TORTU JE PEČENO – Kada počne da se odvaja od zidova posude u kojoj se peče. Tada isključiti pećnicu, a kolač ostaviti još nekoliko minuta u posudi da se postepeno ohladi.
DA IZ MESA PRI PRŽENJU NE BI ISTEKLI HRANLJIVI SOKOVI – Treba ga naglo propržiti i obrnuti da bi se stegle belančevine, zatvorile pore kako sok ne bi istekao.
POSUĐE OD PLASTIKE SVETLIH BOJA ČISTI SE – Sa sunđerom i blagim rastvorom sode bikarbone /na litar vode 1 gram sode bikarbone/. Potom posude isprati čistim sunđerom nakvašenim u vodi s dodatkom sirćeta /na pola litra vode kašika sirćeta/ i osušiti čistom krpom. Ako su na posuđu neke upornije mrlje, onda uzeti varakinu – na šolju vode kašiku varakine. Ovako se čisti i četka za posude od bele plastike. Inače, deterdžent izbegavati, jer nagriza plastiku i stvara mrlje koje se kasnije ne mogu odstraniti.
_PLOČE OD ŠTEDNJAKA- – Mogu se čistiti komadima isceđenog limuna.
STAKLENI BOKALI I ČAŠE BIĆE SJAJNI – Ako se operu sa malo vode kojoj se doda talog kafe i malo sirćeta. Posle pranja posude isprati vodom i ostaviti da se osuše.
AKO IZ SUDOPERE SPORIJE OTIČE VODA – Povremeno sipati vrelu vodu (ne iz bojlera) dodajući joj malo deterdženta.
AKO SE NOŽEVI PERU U JAKO VRELOJ VODI – Oštrice će jako brzo otupeti.
MIRIS KUPUSA ILI KARFIOLA – Neće se osećati ako se u vodi u kojoj se kuva doda malo limunovog soka.
ULJE ZA POMFRIT – Može se koristiti više puta ako se u posudi sa uljem stavi ljuska od jajeta.
DA SE VIRŠLE NE RASCEPE – Pri kuvanju staviti ih u hladnu vodu, s kojom se one zajedno i postepeno zagrevaju.
MAŠINA ZA MESO BOLJE ĆE MLETI – Ako se meso /tvrdo/ povremeno podmazuje jestivim uljem direktnim dolivanjem u mašinu. Na 1 kg mesa potroši se 2-3 kašike ulja.
DA SE SVINJSKO MESO PRE PEČENJA NE STISNE – Treba ga pre stavljanja u pećnicu držati 5 minuta potopljenog u kipućoj vodi.
UVELO POVRĆE ĆE SE POVRATITI – Ako se stavi u hladnu vodu sa dodatkom od limuna.
AKO RUKE MIRIŠU NA BELI ILI CRNI LUK – Protrljati ih talogom od crne kafe.
PRILIKOM KUVANJA POVRĆA – Povrće koje raste u zemlji /krompir, na primer/ staviti u hladnu vodu pre kuvanja, a ono koje raste iznad zemlje stavlja se u vrelu.
KOLIKO GREJATI RERNU? – 10 minuta za blago zagrejavanje; 20 minuta za srednju toplotu a 25 minuta ako treba da 3© jako zagrejana.
MEKO BRAŠNO KORISTITI ZA – Zaprške, hleb, pite i kolače.
OŠTRO BRAŠNO KORISTITI ZA – Rezance, gibanice i kisela testa.
KUVANI KROMPIR – Ne sme dugo da stoji, čak ni u frižideru, jer postaje otrovan, pošto se u njemu razvijaju štetne klice. Ono što preostane posle jela, bolje Je baciti.
OČIŠĆEN I ISEČEN CRNI LUK NE SME DUGO DA STOJI – Jer na vazduhu gubi hranljiva svojstva, postaje težak za varenje i štetan za želudac.
SREDSTVO PROTIV ZATVORA – Času limunova soka sa sokom od rajčice /paradajza/ popiti ujutro, pre doručka.
KAD NOS POČINJE DA CURI ČEŠĆE NO OBIČNO – Pre spavanja držati noge u što toplijoj vodi, oko 20 minuta, a potom obuti tople čarape, popiti čaj i aspirin i dobro se utopliti kako bi se preznojili. Oznojeno telo, zatim, obrisati uz masažu, presvući se i nastaviti spavanje.
POMOĆ ORGANIZMU DA SE ODBRANI OD VIRUSA – Koktel od mleka, muškatnog oraščića, seckanog peršunovog lišća i soli.
UBLAŽIĆE ILI ČAK IZLEČITI KAŠALJ – Koktel od mleka u kome je skuvana glavica crnog luka, nakon čega se procedi i pije dva puta dnevno. Isti efekat će se postići sa kašičicom butera istopljenog sa kašičicom meda i pojedenom ujutru, na prazan stomak.
Posluživanje
Koga jos zanima, neka pogleda Mali saveti 1
Kako je tebi ispao recept?
24