Dugogodišnje iskustvo i izbor iz pčelarske literature
Dugogodišnje iskustvo i izbor iz pčelarske literature
Sastojci
Priprema
Med – apoteka uvek nadohvat ruke
Med je slatka ,aromatična ,gusta tečnost koju proizvode medonosne pčele iz cvetnog nektara ili iz sekreta slatkog soka koji potiče iz živih delova biljaka.Njega pčele skupljaju, preradjuju ,i skladište u saću.
Med se sastoji od različitih vrsta šećera-prostih i složenih. Prosti šećeri preovladjuju :glukoza –( groždjani šećer) i fruktoza( voćni šećer,) kojih u medu ima najviše.Med sadrži još i vodu, belančevine, amino kiseline, enzime, organske kiseline, mineralne materije, polenova zrnca i druge materije.
Med pčelama služi kao rezerva hrane i one ga sakupljaju iz cvetnog nektara.Pčele još sakupljaju i druge slatke izlučevine iz lišća i slatke materije koje su izlučevine biljnih vaši koje sišu biljni sok .Biljne vaši izlučuju iz sebe slatku tečnost koju pčele sakupljaju.Med dobijen na ovaj način poznat je pod imenom medljika ili medljikovac.
Preobraćanje tečnog meda u kristalno stanje je prirodan fizički proces koji nastaje posle izvesnog vremena Naziv ušećrivanje je nepravilan i pogrešno se koristi, Neupućeni izbegavaju konzumaciju takvog meda jer su ubedjeni da je pravljen od šećera.Ponovno dovodjenje meda u tečno stanje sa vrši pažljivim zagrevanjem u toploj ,do 50°C- ne vrućoj, vodi.U zavisnosti od vrste meda proces kristalizacije je brži ili sporiji.
Hranljiva vrednost meda je izuzetno velika upravo zbog sadržaja vitamina, enzima ,mikro elemenata i antibakterijskih materija.Pored toga med se može koristiti i u terapeutske svrhe, kao pomoćno sredstvo u lečenju.Lekovita svojstva zavise od vrste meda, tj. od biljne vrste od koje je nektar sakupljen.
Posluživanje
med treba upotrebljavat da se ne razboliš
Kako je tebi ispao recept?
:(Još nema komentara