Moj profil

Pajšla, pajšl, originalno Beuschel

180 minuta
17

Vojvođanska verzija austrijskog recepta koji se, koliko vidim na netu, kuva na celoj teritoriji Austrougarske u raznim verzijama. Meni je ovo jedan od najboljih recepata za iznutrice (vrh su jagnjeće sarmice u maramici).

Vojvođanska verzija austrijskog recepta koji se, koliko vidim na netu, kuva na celoj teritoriji Austrougarske u raznim verzijama. Meni je ovo jedan od najboljih recepata za iznutrice (vrh su jagnjeće sarmice u maramici).

Sastojci

za
1/2 kg pajšle (pluća) nije obavezno
1/2 kg džigerice (svinjska, teleća, jagnjeća ili sl.)
1/2 kg bubrega (kao i gore)
1/2 kg srca (kao i gore)
3 veće glavice luka
1 glavica belog luka (češnjak)
100 gr kiselih krastavčića, sitno seckanih
2 dl milerama (pavlaka za kuvanje) što masnijeg
1 puna kašika senfa
2 kašike brašna
2 kašike šećera
2 goveđe kocke
po ukusu vegeta
1 kašičica bibera u zrnu
po ukusu sveže mleveni crni biber
kašičica aleve paprike
po ukusu majoran (nije obavezno)
po ukusu majčina dušica (nije obavezno)
1 dl ulja (suncokretovo) ili masti
1-2 kašike vinskog sirćeta

Priprema

1.

Oprati iznutrice, odstraniti masnoću , žile i veće krvne sudove i bubrežnu karlicu. Naseći na veće komade, bubrege na pola. Staviti u lonac srce, glavicu luka (zarezanu na krst), nekoliko češnjeva belog luka, 2 lista lovora, koricu 1/2 limuna, sok od pola limuna, biber u zrnu, vinsko sirće, vegetu, kocke za supu i vodu da "ogrezne" (da pokrije sastojke) i kuvati poklopljeno  oko 1 sat. Dodati pluća i kuvati još pola sata. Kada je srce skoro mekano dodati ostale iznutrice i kuvati još oko pola sata. Vodu dodavati po potrebi da sve bude prekriveno. Može se dodati i mala veza zeleni i kriška celera ali ja više volim bez.

2.

Iznutrice prohladiti i naseckati na prutiće. Tečnost procediti a crni i beli luk (i opcionalnu zelen) ispasirati u istu. Lovor i zrna bibera baciti.

3.

Sitno iseckati 2 glavice crnog luka. Na ulju ili masti  špinovati šećer do smedje boje (paziti da ne bude tamno smedj ili ne daj bože crn). Šećer brzo tamni u poslednjo fazi pa treba biti spreman sa crnim lukom koga ubaciti kad šećer dobije potrebnu boju. Stalno mešati oko 5 min, dodati brašno i dalje mešati oko 1 minut pa naliti vodu od kuvanja sa pasiranim povrćem. Nemojte odmah dodati svu tečnost da ne bude previše retko. Dodati i iznutrice, beli luk(dosta), senf, lovor, mleveni biber, alevu i ostale začine po ukusu, kisele krastavčiće i kuvati 10-15 min na tihoj vatri mešajući da ne zagori. Proveriti da li je dovoljno slano i kiselo (treba da ima kiselkast ukus) pa eventualno popraviti vegetom i limunovim sokom. Na kraju dodati mileram (pavlaku).

Posluživanje

Služiti sa knedlama, testeninom, pireom, rižom ili kuvanim krompirom (tim redom, mislim najbolje sa knedlama a u najgorem slučaju sa krompirom). Knedle su posebna priča, u mojoj kući su se zvale češke knedle a to je u stvari varijacija na temu zemlknedle (semmelknödel).

Prijatno

  • Iznutrice(1)

4

E da, kad spomene Austrougarsku, moja gorespomenuta tetka je dobila od svoje svekrve kuhar iz doba Austrougarske, izdanje Mostar 1912. U naslovu jela je u zagradamo pisalo na njemačkom. A bilo je tu svakakvih uputa, osim jela, npr. "o kuvanju safuna" i sl. Uglavnom tu kuharicu sam otrkrila kao mlada i čitala sa jednom svojom prijateljicom pa smo se valjale od smijeha. Kasnije mi je ona značila puno više pa mi je tetka dala. Ne znam koji joj je đavo bio kad ga jedne godine tražila nazad. Onda došao rat, odnio i kuharicu i tetku😢

Izvini što te ugnjavih komentarom, ma izazvalo mi bujicu emocija. Eh što jela i asocijacije na njih mogu uzrokovati...

Ajme od kad ovo nisam čula "pajšl", vratilo me u djetinjstvo, unazadilo 50-tak godina 😃 Moja teta i mama su ovo radile na bijelo, koliko me pamćenje služi. Nisam volila ona plućica, uf bilo mi ko spužvu da jedem pa bih uvijek birkala. Da, bilo je to nakiselo kao i "pačarica"-teleća glava na kiselo. A znale su i rižot sa iznutricama napravit, to sam nekako više volila, valjda bi se one male kockice ispržile pa mi bile bolje. Ah ta stara jela, nema više odavno onih koje su to spremale🙁 Tebi hvala što me načas vrati u neka stara dobra vremena.

Pajšl je moja mati zvala, bubrege je razezala i namočila u mlijeko , a pluća je kratko blanširala u vodi s octom, i u većim komadima dodala, da daju okus, pa ih poslije izvadila, bitno da su dale ono svoje, imam jedan staaari recept iz Austrije, moram ga potražiti

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)