Jednostavan recept za fino i prozračno tijesto napoletanskog stila, kao i moja verzija finog umaka od rajčice.
Jednostavan recept za fino i prozračno tijesto napoletanskog stila, kao i moja verzija finog umaka od rajčice.
Sastojci
Priprema
Ova količina sastojaka dovoljna je za dvije velike pizze.
Krećemo s brašnom. Ono mora biti tipa 00, odnosno zero zero. Zbog svog niskog sadržaja glutena, tijesto će biti lagano, mekano i lagano hrskavo, a samo razvijanje tijesta znatno olakšano jer neće pucati. Prosijte ga.
U šalici pomiješajte 1 dcl tople vode i šećer te natrgajte kvasac i pustite da se aktivira. Za to će trebati oko 10 min.
Sada u zdjelu za miksanje dodajemo aktivirani kvasac, ostatak tople vode, maslinovo ulje i sol. Preporučam da tijesto radite pomoću nastavaka za tijesto na mikseru jer će znatno ubrzati i olakšati samu izradu, no ako ste avanturist, slobodno taj dio napravite na starinski način ;)
Mokrim sastojcima dodajte pola količine brašna i miksajte dok se sastojci ne sjedine. Zatim postepeno dodajte i preostalu količinu brašna. Kada je gotovo, tijesto mora biti glatko, lagano ljepljivo, ali se opet jednostavno odlijepiti od posude. Izvadite ga iz zdjele, još jednom kratko ručno premijesite i podijelite u 2 kuglice. Svaku kuglicu ćete prebaciti u svoju prethodno nauljenu plastičnu posudu (može i staklena / keramička, ali u plastičnoj se neće lijepiti za stijenke).
Tijesto ostavite dizati i prekrijte posude plastičnom folijom ili stavite poklopac, no nemojte ga u potpunosti zatvarati jer će radi otpuštanja plinova tijekom fermentacije poklopac odletiti (ne pitajte kako znam ;)). Preko posuda još prebacite krpu i pustite ga da 'raste'.
Koliko i gdje će se tijesto dizati, ovisi kada ćete praviti pizzu. Da pojednostavim. Ako ju pravite unutar 24 h, tijesto može cijelo vrijeme fermentirati na sobnoj temperaturi, no ako će stajati duže, nakon 5-6 h prebacite ga u hladnjak te izvadite 2 h prije pečenja. Tijesto koje fermentira u hladnjaku može trajati do 72 h, nakon toga postaje kiselo. Optimalno vrijeme fermentacije je 5-6 h.
Za pripremu umaka od rajčice potrebna vam je pasata. Ja koristim kupovnu i, koju god sam probala, mi je prekisela. Zato nam treba pola ili trećina male mrkve. Mrkva će tijekom kuhanja na prirodan način izvući višak kiseline iz umaka, bez dodavanja nepotrebnih šećera. Ja ju samo ogulim i ubacim cijelu te na kraju kuhanja bacim. Dodajte protisnuti češnjak, sol, origano, bosiljak i koncentrat od rajčice i miješajte 10-15 min na skroz laganoj vatri. Umak će se malo zgusnuti pred kraj, pa ćete po tome znati da je gotov. I to je to. Sad ste mirni do pred pečenje.
Za razvlačenje pizze volim koristiti griz umjesto brašna na podlozi, ali i brašno je sasvim okej. Razvucite tijesto u krug ili u kvadrat, ovisno kakva vam je tepsija. Tijesto je rastezljivo te oprašta i početnička učenja i manipulacije te neće puknuti ;) Prebacite ga na tepsiju u kojoj je papir za pečenje.
Now the fun part! Dodajte umak od rajčice i namažite ga po pizzi. Dodajte ribanu mozzarellu, šunku, kobasicu i svježu mozzarellu na kraju. Isprobala sam razne vrste sireva, mozzarella najbolje funkcionira jer joj okus u konačnici ne prevladava, nije preslana, a imat ćete onaj lijepi cheese pull. Još malo origana odozgo za šmek i spremna je za pečenje.
Pecite ju 10 min u pećnici prethodno zagrijanoj na maksimalnoj temperaturi (moja je 275, ako vaša može i više, još bolje).
Posluživanje
Jedite dok je toplo, iako je tijesto vrlo ukusno i ako se kasnije podgrije.
Kako je tebi ispao recept?
:(Još nema komentara