Za sve koji vole miris bosiljka...idealan za ljeto...osvježavajući...
Za sve koji vole miris bosiljka...idealan za ljeto...osvježavajući...
Sastojci
Priprema
Limun potopiti u litru vode u koju ste otopili dvi žlice sode bikarbone. Ostaviti dva sata i nakon toga dobro oprati. Listove bosiljka iskidati i oprati i dobro ocijediti.Bosiljak i limun izmiksati u blenderu u sitnu kašu. Staviti u veći lonac i preliti s četiri litre vode. Dodati limuntus, promješati i ostaviti preko noći.
Sutradan smjesu procijediti kroz sterilnu gazu. Dobivenu tekućinu uliti u lonac (najmanje 7-8l) i dodati joj šećer. Staviti na vatru i zagrijati na 80°C, nemojte da vam uzavrije. Kad čujete da počme šumjeti, smanjite vatru na najslabije i skinite pjenu koja će se pojaviti. Vruće ulijte u sterilizirane boce (oprane, osušene i ugrijane sat vremena u pećnici na 100°C), zatvorite s čepovima prokuhanim i namoćenim u alkohol. Boce vratite u toplu pećnicu na 100°C nekih sat vremena kako bi se sirup pasterizirao. Izvadite i omotajte s dekicom da se što sporije hladi.
Posluživanje
Od ove količine dobit ćete oko šest litara aromatičnog sirupa, neobične zelene boje. Posluživajte razrijeđen s vodom ili mineralnom u omjeru kao i kupovni sirup. Ukrasite kriškama limuna i lističima bosiljka.
Na isti način možete napraviti i sirup od metvice. Ono što je bitno da vam limuni imaju tanku koricu, jer ti imaju puno više soka i nemaju puno one bijele kožice. Ako imate limune deblje kore, onda tanko ogulite žuti dio kore i njega izmiksajte s limunima i bosiljkom, a bijeli dio ogulite i bacite, jer on daje gorčinu sokovima.
ma nego samo zaminila s listovima paprene metvice, jedino su mi bili limuni debele kore, pa sam ogulila onaj žuti dio, ono bijelo bacila i onda miksala, e i ovaj put sam stavila pola kg šećera više, jer su mi limuni bili malo zeleniji...u svakom slučaju kad sve zagriješ, probaj prije lijevanja u boce 👋
8