Fina, mekana, mirišljava, slatko-kisela...
Sastojci
Priprema
Prije nego što počnemo praviti tijesto za makovku, pripremimo sve sastavine, da budu sobne temperature. U zdjelu damo prosijano brašno, šećer, žumanjca i rum. Napravimo jamicu u sredini, dodamo razmrvljen kvasac i prilivamo toplo mlijeko, mijeseći tijesto. Dodamo naribanu koru limuna i prstohvat soli i dalje mjeseći. Kad umjesimo tijesto, dodamo istopljen maslac i mijesimo dok ga tjesto ne upije. Dobit ćemo gladko i lijepo tijesto, koje se ne lijepi za ruke.
Tjesto pokrijemo i ostavimo da raste. Kroz pola sata tijesto još jednom premjesimo i pustimo pokrito da se udupla.
Stavimo sladko vrhnje da se zagrije do vrenja. Dodamo mu mljeveni mak i maslac i dobro promješamo. Kad se malo ohladi odamo šečer, rum, cimet, naribanu koru limuna i sve skupa promješamo. Bjelanca umutimo u snijeg i damo v makov nadjev zajedno sa jednim žumanjkom i nježno promješamo.
Ribizle sam dala iz skrinje jedno 2 sata prije pripreme makovke, da se malo otope.
Sada kad nam je tjesto nadošlo, istresemo ga na pobrašnjemu radnu površinu, premjesimo i podjelimo na dva dijela. Tanko razvaljamo tjesto, premažemo sa polovicom nadjeva i po nadjevu pospemo polovicu ribizli. Savijemo makovku i prenesemo je u pekač obložen papirom za pečenje. Isto ponovimo sa drugom polovicom tijesta.
Pripremljene makovke pokrijemo i pustimo da narastu.
Nadošle makovke prebodemo do kraja, na više mjesta sa štapićem za ražnjiče i premažemo sa slatkim vrhnjem. Pečemo 10 minuta u rerni ugrijanoj na 200 stepeni. Nakon 10 minuta smanjimo temperaturu na 180 stepeni i pečemo još 40 minuta.
Pečenu makovku pustimo da se ohladi. Ja je obično pustim preko noći da se dobro ohladi, pa je režem drugi dan.
Po želji je pospemo sa šećerom u prahu.
68