Želiš kuhati jela sa ovim sastojkom? Nema problema, pogledaj najpopularnije recepte.
Crveni ribiz
Opis i podrijetlo
U svježem stanju, bobice možete poslužiti samostalno sa ili bez dodatka šećera, ili kao dio voćnih salata.
Ribiz je blizak srodnik ogrozdu. Plod crvenog ribiza (grma koji može doseći visinu i do 2,5 metra) bobica je živo crvene boje. Davne 1539. posađen je u kraljevskim vrtovima, kako izvještava poznati prirodoslovac Hieronymus Bock.
Rasprostranjen je u šikarama sjeverne Europe i Sibira, gdje raste samoniklo. Kad su bobice zrele, one su prozirne. Čak i u sasvim zrelom stanju, izuzetno je kiselog okusa, pa se ubraja u najkiselije vrste voća.
Energetska i nutritivna vrijednost
Sočne, crvene bobice ugodno kiselkastog okusa, u 100 g imaju 56 kcal / 234 kJ, sadrže 13,8% ugljikohidrata, 4,3% vlakana, 1,4% proteina. Od minerala i vitamina značajan je postotak vitamina C (41%) i vitamina K (11%), dok minerala ima u tragovima. Od organskih kiselina dokazane su jabučna kiselina, velike količine limunske kiseline i pektin invertin.
S obzirom da su bobice ribiza odličan izvor vitamina C (50% dnevnog preporučenog unosa), preporučuju se kod skorbuta i bolesti pomanjkanja vitamina, a neophodan je i za sprečavanje raka jer je vrlo učinkovit antioksidans. Crvena boja ribiza potječe od karotina. Karotin služi organizmu za sintezu vitamina A, koji ne samo da štiti sluznicu, već i pospješuje izmjenu tvari u stanicama.
Ribiz je dobar izvor vitamina K, održava zdravlje kostiju i kardiovaskularnog sustava, aktivira osteokalcin, koji pomaže ugradnju kalcija u kosti te regulira sposobnost zdravog grušanja krvi. Od minerala sadrži najviše kalija te natrij, fosfor, magnezij i željezo.
Plodovi crvenog ribiza koriste se kao svježe voće (rjeđe sušeno), svježi ili sterilizirani sok ili ribizovo vino, te marmelada i kompot.
DOBAR IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 10% dnevnih potreba RDA
ODLIČAN IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 20% dnevnih potreba RDA.
RDA - Recommended Dietary Allowances (preporučene dnevne količine)
Ljekovitost
U pučkoj medicini, crveni ribiz poznat je kao voće koje jača, čisti i uljepšava naše tijelo. Bobice pobuđuju apetit, djeluju na povišeno lučenje žlijezda slinovnica, vrlo brzo oslobađaju mokraćnu kiselinu iz krvi, a dodavanjem lista i korijena, smanjuje se razina bjelančevina u mokraći.
Zbog sadržaja vlakana u sjemenkama, bobice ribiza reguliraju aktivnost crijeva i odstranjuju iz tijela otrovne sastojke. Svježe bobice ili svježi sok osvježavaju i okrepljuju zdrave i oboljele od groznice, a sok razrijeđen vodom ili prirodnom mineralnom vodom, predstavlja punovrijedan i zdravi napitak kojim se može ugasiti žeđ. Koristan je za liječenje rekonvalescenata (pogotovo dijabetičara), jača cijeli organizam i nadomješta organizmu vitamine, regulira probavu te se uzima kod zatvora.
Ljekovito djelovanje crvenog ribiza koristi se pri liječenju reumatskih tegoba, gihta i išijasa. Sirup od bobica ribriza jača srce i liječi oboljele od ospica, vodenih kozica, skorbuta i raznih groznica.
Lišće crvenog ribiza koristi se za spremanje čajnog pripravka kod oboljenja jetre. Ujedno pomaže kod skleroze krvnih žila, visokog tlaka i upala mjehura. Korijen biljke, pomiješan s lišćem ploda, koristi se kao čaj za liječenje bubrega i mjehura, za razne upale i kod velike količine bjelančevina u krvi.
Žele od crvenog ribiza je antiseptičan, ublažava bol kod opeklina i sprječava rast mjehurića.
Kupovanje i čuvanje
Tijekom srpnja, pa sve do rujna, možete uživati u crvenom ribizu. Rijetko ćete pronaći i bijeli ribiz, koji je, za razliku od crvenoga, slađi.
Prilikom kupnje odaberite čvrste i sjajne bobice ribiza s peteljkom. Izbjegavajte bobice koje su napuknute, zgnječene ili s pojavom plijesni.
Za mirisno-pikantni umak, portu i želeu od ribiza dodajte cimet i muškatni oraščić u prahu te svježe naribani hren.
Ovisno o njihovom stupnju zrelosti, grozdove ribiza čuvajte u hladnjaku od jednog do nekoliko dana. Dulje ih možete čuvati zamrznute u obliku bobica ili pirea.
Priprema jela s ribizom
Kako bi što manje oštetili bobice prilikom čišćenja, uhvatite jednom rukom peteljku, a drugom rukom pomoću vilice povucite bobice prema dolje. Operite ih u cjediljki pod tekućom vodom i posušite na papirnom ubrusu.
U svježem stanju, bobice možete poslužiti samostalno sa ili bez dodatka šećera, ili kao dio voćnih salata. Ribiz se prilikom pripreme kolača može dodati u smjesu za tijesto ili rasporediti po gornjoj površini tijesta u pola pečenja. Za poznati engleski ljetni puding, bez kuhanja se pak prokuhano bobičasto voće stavlja u kalup za puding obložen i pokriven izrezanim kruhom od cjelovitih žitarica. Na njega se stavi teret i u hladnjaku se preko noći kruh dobro natopi voćnim sokom. Puding se poslužuje uz tučeno slatko vrhnje.
Ribiz u grozdovima možete upotrijebiti i kao lijepu dekoraciju kolačima, tortama i sladoledima ukoliko ga prije zamrzavanja umočite u mješavinu tučenog bjelanjka i šećera.
Za umak, ribiz i šećer usitnjavajte u električnoj sjeckalici dok ne dobijete glatku smjesu, procijedite i kratko prokuhajte uz dodatak narančina soka, u kojem ste razmutili malo kukuruznog škroba. Ovaj voćni umak (coulis) bit će izvrstan dodatak sladoledima i sorbetima. Bez dodavanja kukuruznog škroba, smjesu možete zamrznuti i dobiti osvježavajući sorbet.
Na vrlo jednostavan način, ribiz možete i konzervirati u obliku želea. Prokuhajte bobice ribiza u vodi 8 -10 minuta i procijedite. U 600 ml tekućine dodajte 350 g šećera i kuhajte oko 10 minuta uz skidanje pjene. Kuhanjem gotovo identičnih količina ribiza i šećera na laganoj vatri 30-ak minuta, dobit ćete izvrstan džem.
Žele, kao i umaci uz mesa na bazi želea od ribiza, osobitosti su engleske kuhinje. Tako žele možete poslužiti uz janjetinu ili teletinu, a Cumberland umak, koji se priprema zagrijavanjem želea od ribiza s portom, začinima i blanširanom limunovom koricom sa šunkom, uz divljač i janjeće kotlete s roštilja.
Za mirisno-pikantni umak, portu i želeu od ribiza dodajte cimet i muškatni oraščić u prahu te svježe naribani hren.
Pire od svježeg ribiza možete iskoristiti i za pripremu osvježavajućeg napitka. Za napitak, pomiješajte 500 g ribiza s 500 ml vode i šećera po želji te ga usitnite u električnoj sjeckalici. Zatim voće procijedite kroz sito i poslužite uz dodatak prirodne izvorske vode ili mineralne vode ili uz dodatak votke ili gina.
Od ribiza se dobiva i izvrsno, ružičasto, srednje jako vino. Ribiz se usitni i, uz dodatak vode, šećera, vinskog kvasca i grožđica, napune se staklene boce do pola i ostave fermentirati oko 40 dana na toplom mjestu. Nakon toga se sadržaj filtrira i tekućina sprema u sterilne boce. Ostavi se još neko vrijeme da dozri prije konzumiranja, a zatim se čuva na dobro rashlađenom mjestu.